Søg rejser
Rejsemål
Rejsemål
Grækenland
Kreta
Zakynthos
Lesbos
Rhodos
Sivota
Meganisi
Paleros
Evia
Kreta - Loutro
Spanien
Mallorca
Tenerife
Portugal
Madeira
Cypern
Pafos
Østrig
Sankt Anton
Mayrhofen
Afbudsrejser
Rejseformer
Rejseformer
Pensioner
All Inclusive
Mini All Inclusive
Helpension
Halvpension
Morgenmad
Temaer
Familievenlige
Voksenhoteller
Luksushoteller
Byhoteller
Lejlighedshoteller
Wellness
Værelsesvalg
Strandhoteller
Vandrutsjebaner
Kun fly
Ferier
Sommerferie
Vinterferie
Efterårsferie
Grupperejser
Yogarejser
Jesper Panorama
Info
Info
Alt om rejsen
Bestilling, ændring, afbestilling
Før afrejse og flyrejsen
Pakkeliste
Under rejsen
Efter rejsen
Forsikringer
Gavekort
Fordele & rabatter
Århus Charter app
Tryghedspakke
Om Århus Charter
Kontakt og åbningstider
Nyhedsbrev
Presse
Vilkår og betingelser
Job på destinationerne
Få et tilbud
Søg
Søg
Søg
Favoritter
Min billet
Kontakt os
info@aarhuscharter.dk
+45 8620 2900
Århus Charters åbningstider
mandag: 09.30-16.30
tirsdag: 09.30-16.30
onsdag: 09.30-16.30
torsdag: 09.30-16.30
fredag: 09.30-16.30
lørdag: 10.00-14.00
søndag: 10.00-14.00
Århus Charter
Søren Frichs Vej 36A 8230 Åbyhøj
Alt om rejsen
  • Bestilling, ændring, afbestilling
  • Før afrejse og flyrejsen
  • Pakkeliste
  • Under rejsen
  • Efter rejsen
  • Forsikringer
  • Gavekort
  • Fordele & rabatter
  • Århus Charter app
Om Århus Charter
  • Kontakt og åbningstider
  • Nyhedsbrev
  • Presse
  • Vilkår og betingelser
Vores rejsemål
  • Evia
  • Kreta
  • Lesbos
  • Madeira
  • Mallorca
  • Meganisi
  • Pafos
  • Paleros
  • Rhodos
  • Sivota
  • Tenerife
  • Zakynthos
Rejseformer
  • All Inclusive
  • Mini All Inclusive
  • Helpension
  • Halvpension
  • Morgenmad
  • Familievenlige
  • Voksenhoteller
  • Luksushoteller
  • Byhoteller
  • Lejlighedshoteller
  • Wellness
  • Værelsesvalg
  • Strandhoteller
  • Vandrutsjebaner
  • Kun fly
  • Sommerferie
  • Vinterferie
  • Efterårsferie
CookieindstillingerCookiepolitik© Århus Charter

Yogaferie i uge 25 med Tove Frederiksen

09062018 IMG 8748 Web
IMG 4313
Uge 25 - Esperides Resort, Meganisi, Grækenland

Yogarejse til Meganisi

Den 12.-19. juni 2026

Yoga er en fantastisk form for bevægelse med masser af styrke, smidighed og balance. Det er som helse for krop og sjæl, og træner kroppen, så dine organer, nervesystem og muskler fungerer bedre.

Yoga er meget mere end bare fine og smukke øvelser. Man kommer fra hovedet og ned i kroppen, som har kæmpestor betydning i den travle hverdag, vi lever i. Alle kan være med uanset erfaring eller ej.

TVMidtvest var med på yogarejse til Meganisi i 2023 - se med HER

Dyrk yoga i fantastiske omgivelser med panoramaudsigt

Pris for 16 timers yoga fordelt på 10 yoga-lektioner ved instruktør Tove Frederiksen: KUN kr. 1.699,-


OBS - yogaundervisningen skal bestilles som et separat tillæg og er ikke inkluderet i rejsens grundpris

Helt unikt ved disse yogarejser er, at der undervejs i de tre daglige yogatimer deles en masse tips og øvelser, som skaber endnu mere balance i kroppens meridianbaner –  altså energien, der løber igennem vores krop.

Alle kan være med uanset erfaring. Der er ingen hårde stød, og kroppen bliver stærk og smidig i løbet af ugen. Som en af Toves tidligere deltagere fortalte: “Jeg kom stiv som et bræt og rejser nu hjem smidig som en kat”.

Der er undervisning hver dag med undtagelse af ankomst- og afrejsedagen. Alle kan være med uanset alder og erfaring, så længe lysten er der.

Morgenyoga kl. 7.00 - 8.30 (5 dage)
Eftermiddagsyoga kl. 17.15 - 18.45 (5 dage)

Alle yogatimerne starter med mindfulness og afsluttes med en velgørende afspænding. Tove lover, at alle går fra deres yoga time rolig, fredfyldt og tilpas i kroppen.

Kl. 7.00 yoga flow ved solopgang

Dejlige øvelser, der kommer lige efter hinanden i flow og i takt med vejrtrækningen. En yogaform, der giver styrke og skaber balance. Her nyder vi, at kroppen vækkes til en dejlig feriedag.

Efter morgenyoga står dagen til fri disposition. Tove står altid gerne til rådighed ved evt. spørgsmål, og tager jer gerne med på opdagelse.

Kl. 17.15 til Yin yoga

Stille afslutter vi en dejlig feriedag på yogamåtten, med gode, dybe og afspændende stræk. Her mærker vi virkeligt åndedrættets betydning.

Ønskes yogamåtte skal denne medbringes i kufferten. Ellers er der strandhåndklæder på hotellet, der kan benyttes.

Tove Frederiksen er selvstændig behandler med 18 års erfaring og flere forskellige uddannelser indenfor zoneterapi, tankefeltterapi og øreakupunktur. Tove har dyrket yoga i over 25 år og er uddannet yoga- og mindfulness instruktør og har taget adskillige kurser i såvel ind- som udland.

Til daglig deler Tove sin store passion, når hun ugentligt underviser flere hold og tilbyder flere typer yoga og mindfulness. Det foregår på hjemegnen ved Limfjorden nord for Viborg. Endvidere besøger hun skoler, virksomheder og tilbyder yoga/mindfulness events.

Udover Toves store passion for yoga har hun sin egen klinik i Sundstrup, hvor hun tilbyder: zoneterapi, akupunktur, massage, tankefeltterapi, individuel yoga og guider i åndedrætsøvelser og mindfulness.

Tove bruger omkring halvdelen af sin tid i klinikken og den øvrige halvdel på yogaundervisning. 

Du kan læse mere og følge Tove på Facebook siden 'Sundstrup Zoneterapi'.

Ved yderligere spørgsmål i forhold til yogaundervisningen kan Tove kontaktes på tlf. 29 84 73 23.

Esperides Resort m/Mini All Inclusive & Ø-All Inclusive

Det første, der møder dig, når du ankommer med færgen til Meganisi, er Esperides Resort, der troner på bjergsiden med en enestående udsigt over det smukke hav. Esperides Resort består af 5 rustikke bygninger, hvor hovedbygningen med restauranten er placeret i midten. Samlingspunktet er den fantastiske solterrasse med pool, solstole, parasoller og poolbar. Poolen har separat børnepool og jacuzzi.

Esperides Resort har egen minibus og tilbyder transport til både stranden og havnebyen Vathi mod mindre gebyr. Kun 1.500 meter fra hotellet ligger én af øens mest populære strande, Spilia Beach, med krystalklart vand og beachbar. 

Opholdet er med gratis Ø-All Inclusive, hvor du bl.a. kan låne scooter gratis i op til 2 timer dagligt. Læs mere om hotellet her.

Meganisi

Du kan bestille din rejse pr. telefon på 8818 4618 eller ved at klikke nedenfor på den ønskede værelsestype.

BESTIL DIN YOGA-REJSE TIL MEGANISI HER

OBS - yogaundervisningen bestilles som et separat tillæg, som du kan sige JA TAK til, når du bestiller din rejse online. Yogaundervisningen er ikke inkluderet i rejsens grundpris